Septiky jsou i z historického hlediska nejvíce rozšířenými zařízeními k decentralizovanému čištění odpadních vod z domácností. Jak je správně připravit na zimu? Třetí díl zimního seriálu o domovních čistírnách odpadních vod se věnuje právě jim.
Správné zazimování septiku je velmi snadné. Stačí provést kontrolu, zda je septik v pořádku, nekroutí nebo nebortí se mu stěny či strop a zda jsou v dobré kondici poklopy. Uchycení a případně zámky poklopů je vhodné zabezpečit proti sněhu, ledu a námraze tak, abyste se do septiku dostali i až začne mrznout.
Zkontrolujte také hladinu kalu v jednotlivých komorách septiku. Vezmete fanku na dostatečně dlouhé násadě, pokud nemáte, stačí dostatečně dlouhé bidlo. Fanku potopíte do určité hloubky a mírně jí zakvedláte. Pokud se nezvedne hustý černý kal, je hladina usazeného kalu níž. Potopíte fanku o něco hlouběji a proces zopakujete. Pokračujete, dokud nenarazíte na kal. Na násadě poznáte, jak hluboko se usazený nachází, hloubku stačí odhadnout, pečlivky ji můžou změřit metrem. Hladina kalu by nikdy ani v první komoře neměla vystoupnout výš než zhruba 30 cm od hladiny. Pokud je hladina výš než je zhruba polovina hloubky vody, je dobré kal vyvézt. V zimě je vyvážení zpravidla komplikované sněhem, ledem a zimou, proto je lepší si to odbýt na podzim. Takto zkontrolujte všechny komory septiku, řiďte se stavem komory první, té nejhorší. Septiky většinou bývají navrhovány tak, aby se vyvážely jednou dvakrát ročně. Doporučuju intervaly neprodlužovat, zvlášť pokud se do septiku dostávají i anorganické nerozpuštěné látky (hlavně písek, hlína a podobně). Vzniklý sediment časem „zkamení“ a nejde vyčerpat.
V případě dlouhotrvajících silných mrazů, nebo pokud septik přes zimu moc nepoužíváte, je dobré provést tepelnou izolaci poklopů a zakrytí septiku vůbec. Použít můžete cokoliv, co nebude padat dovnitř, půjde na jaře zas odklidit, vydrží do vaší příští kontroly a bude tepelně izolovat. Třeba slámu, seno, polystyren, sníh a podobně.
Dnes už septik jako jediný stupeň čištění odpadních vod nestačí, musí být doplněný dalším stupněm, například kořenovou čistírnou, zemním filtrem nebo biologickým rybníkem. Ale o nich až příště.