Čistírna odpadních vod v zimě

Vítejte u našeho miniseriálu věnovanému čistírnám odpadních vod v zimě. V prvním díle se podíváme na úskalí, která zimní provoz přináší. Další díly se pak budou věnovat jednotlivým typům čistíren a zařízení a jejich správnému zazimování.

Podzim je v plném proudu, dny se zkracují a stromy shazují listí, což je neklamná známka toho, že se pomalu blíží zima. A je nejvyšší čas připravit na zimu nejen zahradu, ale také čistírnu odpadních vod, septik či žumpu.

Jak moc s přípravami musíte spěchat, záleží především na klimatických podmínkách. Zatímco přízemní mrazíky provoz nijak zásadně neohrozí, před příchodem trvalých mrazů je potřeba mít všechno zazimováno. Takže horské čistírny mají už teď nejvyšší čas.

Další důležitou okolností je, zda budete odpadní vody produkovat i v zimě, nebo ne. Pokud vaše čistírna či jiné zařízení zpracovává odpadní vody ze stále obývaného rodinného domu, zimní opatření budou výrazně menší, než v případě čistírny na chalupě, kam v zimě nejezdíte vůbec či jen jednou, dvakrát.

Zimní úskalí

Hlavním problémem zimního období je, že je zima. Tento překvapivý fakt má několik následků, které mají vliv na Vaši čistírnu:

  1. Voda může zamrznout
  2. Bakterie pracují pomaleji
  3. Přístup k čistírně může být problematický

Tak, a teď si je rozebereme trochu podrobněji.

Zamrzání vody

Zamrzání vody je v našich zeměpisných šířkách vcelku běžný jev, v procesu čištění odpadních vod má ale vesměs nepříjemné následky. Tím nejhorším možným je zamrznutí odpadní vody, kterou chceme vyčistit, přímo v zařízení. Pak nejenom, že nic nevyčistíme, ale ani nemůžeme produkovat další odpadní vodu, protože cesta je neprůchodná, ucpaná ledem. Pak si nespláchnete, neumyjete nádobí ani si po koupeli nevypustíte vanu.

Upřímně řečeno, k zamrznutí celé čistírny nedochází příliš často. Proč? Většina odpadních vod odtéká poměrně teplá, navíc voda má docela velkou tepelnou kapacitu, takže k ochlazení o určité stupně musí odevzdat okolí docela dost tepla. Kanalizaci máte jistě umístěnou v nezámrzné hloubce a čistírnu odpadních vod co nejblíž od domu, aby tepelné ztráty byly co nejmenší. Pokud odpadní vodu vypouštíte celou zimu a nežijete v mrazové kotlině, riziko zamrznutí je velmi malé. V tomto ohledu jsou nejhorší kořenové čistírny, zemní filtry a další extenzivní způsoby čištění vod, kde čištění probíhá velmi pomalu a odpadní voda tráví ve studené zemi celé dny.

Problémem jsou také objekty v zimě nevyužívané, případně využívané jen občas. Tam k zámrazu dojít může poměrně lehce, a je nutné před souvislými mrazy, ideálně při poslední návštěvě objektu, provést dokonalou izolaci nádrží, vypuštění systému či další protimrazová opatření. Mnohá z nich skrývají zase jiná rizika, takže výběr vhodného opatření může být pořádným oříškem.

Zamrzání se může projevit i v menším měřítku, tvorbou ledové tříště a zmrazků, a to hlavně v místech, kde se voda rozstřikuje nebo jinak dostává větší plochou do kontaktu se studeným vzduchem. Úlomky ledu jsou nebezpečné hlavně mechanicky, hrozí

  • ucpání tenkých potrubí
  • propíchnutí gumových či tenkých stěn (např. aerační elementy, hadice s přívodem vzduchu, membrány)
  • přimrznutí a znehybnění pohyblivých částí (především biodiskové čistírny)

V zimním období je většinou nutné vypustit také venkovní hadice a potrubí užitkové vody, které se používají k ostřiku a čištění stěn čistírny. Ve většině případů pak v zimě není možné čistírnu umývat. To sice není žádná tragédie, ale je dobré s tím počítat.

Snížená bakteriální aktivita

Čištění odpadních vod je vždy (částečně) záležitostí miliard užitečných bakterií, které znečištění rozkládají na neškodné či alespoň méně škodlivé produkty. Ať už tyto bakterie žijí ve shlucích uvnitř vloček aktivovaného kalu, nebo žijí narostlé na kořenech rostlin či na zrnech štěrkového lože, jejich teplotní optimum bude kolem 20 °C. Se snižující se teplotou klesá rychlost jejich metabolismu, až se při určité limitní teplotě zastaví úplně. Nejnáchylnější jsou v tomto ohledu tzv. nitrifikační bakterie, které jsou zodpovědné za přeměnu amoniakálního dusíku. Ty přestávají pracovat již asi při 8 °C. To je špatná zpráva především pro ty, kdo vypouští odpadní vody do vod podzemních (zasakování) a mají tedy na odtoku limitované koncentrace amoniakálního dusíku.

Snížená aktivita má ovšem i svá pozitiva, bakterie krom toho, že méně žerou, také méně rostou, takže aktivační čistírnu nebudete muset tolik odkalovat.

Likvidujete váš přebytečný kal kompostováním na zahradě? V zimě ze stejného důvodu moc dobře kompostovat nebude.

Zhoršený přístup k čistírně

V zimě se také může stát, že napadne sníh. Máte v pohotovosti lopatu a hrablo? Dostane se k vašemu septiku v zimě velké nákladní auto, které vám vyveze jeho obsah? Pokud ne, je potřeba ho vyvézt. Taky je vhodné opravit všechny závady, na které v průběhu roku nebyl čas. V zimě a vlhku se zkřehlými prsty to půjde špatně.