Poruchy funkce aktivační čistírny

Nedostatek aktivovaného kalu

Mikroorganismy ve formě aktivovaného kalu jsou pro dobrou funkci čistírny naprosto nezbytné. Jejich nedostatek může mít mnoho příčin, nicméně vždy je to zásadní problém.

Jedním z běžných projevů nedostatku kalu je tvorba bílé, „saponátové“, pěny na hladině aktivační nádrže. Zdrojem pěnění jsou saponáty v odpadní vodě, které se při normálním provozu čistírny velice rychle rozkládají a nezpůsobují pěnění. Pokud nejsou přítomny organismy, které by byly schopné je zlikvidovat, projevují se právě pěněním. Tento stav je typický u nových ČOV, které ještě nebyly zaočkovány, případně u čistíren, které byly tzv. „vypláchnuty“.

Typická „saponátová“ pěna – toto je špatně

Biologická pěna – toto je v pořádku

Je důležité neplést si saponátovou pěnu a tzv. biologickou pěnu. Ta „biologická“ je tvořena především shluky mikroorganismů, má charakter spíše našlehaného kalu. často je projevem nedostatečně odkalené čistírny. Nicméně pokud neuniká do odtoku, nebo ven z čistírny, není na závadu. Stav na obrázku výše je naprosto přijatelný.

Nedostatek kalu (v aktivaci) může být způsoben i nefunkčním recyklem vratného kalu. Aktivovaný kal pak leží v dosazovací nádrži, nebo je dokonce vypláchnut z čistírny pryč.

Rozpadající se kal

Kal se může rozpadat z vícero příčin. Obvykle je to závažný problém, který výrazně zhoršuje kvalitu odtoku prakticky ve všech ukazatelých. Postupně může dojít až k úplnému odkalení čistírny a jejímu selhání.

Příčiny rozpadajícího se kalu:

  • příliš vysoké stáří kalu (málo odkalujete)
  • příliš vysoké zatížení čistírny, zejména dusíkem (často se projevuje velmi nízkým pH)
  • nízké zatížení čistírny – mikroorganismy nemají co žrát
  • toxické látky v přítoku

Rozpadající se kal – takto by to nemělo vypadat

Dobře sedimentující kal – takto by to mělo vypadat

Řešení problému s rozpadajícím se kalem může být různé, závisí na příčině. Optimální je příčinu odstranit. Dále je možné použít polymerní flokulanty, které vločky do sebe pěkně slepí, ale ty nejsou vždy snadno dostupné. Někdy pomůže intenzivní odkalování a téměř vždy, alespoň krátkodobě, zaočkování funkčním kalem.

Nadbytek kalu

Protože zhruba polovinu přitékajícího znečištění přemění mikroorganismy na oxid uhličitý a vodu a tu druhou polovinu na kal, dochází v dobře fungující čistírně k neustálému přirůstání kalu, který je pak potřeba ze systému odebírat (optimální stav je takový, kdy je kal vyměněn cca během 14 dní – stáří kalu je pak 14 dní). Pokud by kal odebírán nebyl, dosáhne jeho koncentrace takových hodnot, kdy již nelze oddělit vyčištěnou vodu od kalu sedimentací a kal pak začne utíkat do odtoku, který tím znehodnotí. Obvyklými projevy jsou zvýšení viskozity – aktivační směs dostává charakter medovité tekutiny. Dále je to tvorba biologické pěny a „deky“ na hladině nádrží.

Pomoc je velice jednoduchá a spočívá v odkalení čistírny.

Nadbytek kalu se může projevovat tvorbou pěny a „deky“

Nedostatek kyslíku

Kromě mikroorganismů potřebuje aktivační čistírna i kyslík. Jeho nedostatek se projevuje změnou barvy kalu, který černá (je to dáno tím, že vznikají redukované formy železa a sulfidy, které jsou černé). V extrémním případě se pak může čistírna dostat naopak do barvy bílé, ale v každém případě je tento stav doprovázen silným zápachem po nižších mastných kyselinách, zejména máslové (pach po žluklém másle), nebo po sirovodíku (zkažená vejce).

Nedostatek kyslíku může být způsoben závadou na aeračním systému, nebo nevhodným nastavením aerace. Pak stačí odstranit závadu, nebo protáhnout intervaly aerace. Příčinou ale může být i přetížení čistírny, kdy ani maximální dodané množství vzduchu není dostatečné a pak je náprava složitější.