Aktivační čistírna v zimě

Dnes nejčastěji zřizovaným typem domovní čistírny odpadních vod je aktivační čistírna. Ve druhém díle seriálu se podíváme na to, jak ji připravit na zimu

Příprava na zimu u aktivační čistírny odpadních vod by se dala shrnout do několika málo hesel.

Vyčistit

Stejně jako před zimou čistíte, natíráte a uklízíte zahradní nábytek, dopřejte stejnou péči i čistírně. Vzhledem k tomu, že přes zimu většinou musíte vypustit hadice a trubky na užitkovou vodu, nebudete vašeho miláčka moct pravidelně sprchovat. Tak mu před zimou dopřejte pečlivou očistu, jinak se nánosů kalu už nezbavíte.

Odkalit

Velká část majitelů domovních čistíren likviduje přebytečný kal kompostováním na zahradě. Kompostování je ale přes zimu dost problematické, proto je vhodné naposled odkalit na začátku zimy a pak až zjara.

Další část majitelů čistíren si nechává přebytečný kal odvážet fekálním vozem. V zimě vlivem sněhu a mrazu bývá přístup k čistírně horší, proto je i v tomto případě lepší před zimou odkalit.

Jak moc? Pokud vaše čistírna není přetížená (tzn. například na čistírnu pro 5 EO teče odpadní voda od nejvýše pěti lidí), bude stačit objem kalu (kvalitního!) po 30minutové sedimentaci 250 – 350 ml/l. Pokud čistírna přetížená je (ale přes léto zvládá znečištění odstranit), nechte množství kalu o něco vyšší.

Snížením množství kalu v systému se navíc sníží tvorba pěn a kalových dek v aktivaci i dosazovací nádrži. Tyto útvary naštěstí nenajdete na každé čistírně, ale když už tam jsou, rády v mrazech mění své skupenství na pevné. Vzniklá ledová tříšť pak může Vaši čistírnu poškodit. Pokud se ani tak nedaří pěnu odstranit, sledujte, zda začíná zamrzat. Pokud ano, vzdušněte čistírnu kratší dobu a častěji, pěna se tím bude víc rozmíchávat.

POZOR! Pokud Vaše čistírna musí odstraňovat amoniakální dusík, situace se diametrálně liší. Nitrifikační bakterie v chladu pomalu pracují i špatně rostou, proto je dobré v zimě udržovat kalu v čistírně naopak hodně. Minimum je zhruba 500 ml/l, maximum je takové, kdy při vypuštění vany či při jiném nárazovém vypouštění neodtéká kal z dosazovací nádrže (klidně 900 ml/l).

Izolovat

Musím podotknout, že čistírnu, která má přítok v nezámrzné hloubce, je pár metrů od zdroje odpadních vod a nepanují zrovna rekordní dlouhotrvající mrazy, takovou čistírnu tepelně izolovat nemusíte. Pokud ji používáte celou zimu, zamrznutí nehrozí. V případě, že mrzne opravdu silně, není od věci dodatečnou izolaci provést. Zakrýt je potřeba především poklop či jiné zakrytí čistírny. Použít můžete leccos, polystyrenové desky, balíky slámy, kupku sena, hromadu sněhu… Fantazii se meze nekladou. Důležité je, aby materiál nepadal dovnitř čistírny, aby se izolace dala snadno odstranit (čistírnu budete přece kontrolovat i v zimě, a pokud mrzne, tak o to častěji) a aby opravdu izolovala. Ještě jedna poznámka – zakrytí nesmí být vzduchotěsné. Do čistírny vháníte vzduch a ten, mírně ochuzený o kyslík a mírně obohacený o oxid uhličitý, musí zase někudy ven.

Když jsme u té izolace, nezapomeňte zkontrolovat uložení dmychadla, případně, pokud odstraňujete fosfor, dávkovacího čerpadla. Aby na ně nepršelo a nesněžilo. Nemají to ráda.

Upravit aeraci

Pokud při pravidelné kontrole čistírny zjistíte, že se na hladině vytváří led, nejrychlejší pomocí je upravit režim vzdušnění. Vháněním vzduchu se obsah čistírny míchá a pokud celý objem nemá teplotu pod nulou, led se zase rozpustí. Provzdušňování tedy rozdělte na víc kratších úseků a míchejte častěji.