Máte-li po ruce veřejnou kanalizaci, není daleko a neleží za dvaceti cizími pozemky, železnicí a skálou, připojte se do ní. Budete sice platit stočné, ale až na výjimky žádnou elektriku, nebudete se muset o nic starat, nic opravovat, vyvážet, čistit, …. Pozor, kanalizace musí být zakončena čistírnou odpadních vod. Pokud končí pouze tzv. volnou výustí, mohou se do ní pouštět pouze vody čisté a výstavba domovní čistírny odpadních vod (či žumpy) vás nemine.
Charakteristika
Výhody
- Nemusíte se o nic starat (nemusí platit u tlakové či vakuové kanalizace)
- Vaše voda bude pravděpodobně vyčištěna lépe, než by se vám podařilo doma
- Prostorově nejmíň náročné řešení
- Nekupujete ani neprovozujete žádné zařízení (nádrž, dmychadlo, čerpadlo, …. – pokud nemusíte vodu do kanalizace čerpat)
Nevýhody
- Musí se platit stočné
- Pokud je nutné čerpání vaší odpadní vody do kanalizace, je nutná péče o čerpadlo, vznikají náklady i na elektřinu
Kdy je toto řešení vhodné
V tomto případě by se nadpis měl jmenovat spíše „Kdy toto řešení není vhodné“. Jedná se o případy, kdy je kanalizace umístěna daleko od vás (např. bydlíte na samotě), případně za terénní překážkou (např. skála; široký vodní tok; kanalizace vede vysoko na kopci a vy bydlíte dole pod ním apod.). Napojení není možné ani pokud se vám nepodaří přimět majitele pozemků k souhlasu s umístěním přípojky. Napojit se nesmíte ani pokud čistírna nemá volnou kapacitu k čištění dalších vod (i když toto nastává jen velmi velmi zřídka) a provozovatel vám proto vydá nesouhlasné stanovisko.
Ve všech ostatních případech je napojení na kanalizaci vhodné a vodoprávní úřad by vám ani zřízení domovní čistírny nepovolil (stavební úřad by mohl povolit žumpu, pokud byste prokázali, že zrovna ve vašem případě by byla lepší než kanalizace).
Postup
Jak se napojit na veřejnou kanalizaci? Univerzální postup je zhruba následující: Nejdřív je nutné zjistit, kdo kanalizaci provozuje (je to ten, komu lidé platí stočné). Provozovatel vám oficiálně sdělí, kudy kanalizace vede, pokud to nevíte. Také vám řekne, jestli mají kanalizace a čistírna dostatečnou kapacitu k připojení další nemovitosti a jaké jsou podmínky připojení. Oslovte též správce dalších možných sítí (plyn, elektřina, telefon, internet, …) a požádejte je o zákres sítí.
Pokud provozovatel s připojením souhlasí, je potřeba najít projektanta vodohospodářských staveb a probrat s ním detaily přípojky, především kudy je s ohledem na terén a místní sítě nejlépe vést kanál a zda do kanalizace voda doteče samospádem, nebo ji bude nutné čerpat.
Dále je nutné zjistit, komu patří pozemky mezi vámi a kanalizací. Pokud jsou vaše, máte vyhráno, pokud ne, musíte od každého majitele získat písemný souhlas s umístěním přípojky a zřízením věcného břemene k ní. To může být opravdu oříšek. Navíc majitelé můžou mít další požadavky, které je nutné zakomponovat do projektu. Kanalizace samotná je většinou vedena na pozemcích města nebo obce, jeho či její souhlas je také nezbytný. Písemný souhlas majitele s uvedením podmínek výstavby přípojky je nutný získat také pokud musíte překonat silnici, potok a podobně.
Následuje získávání nekonečného množství papírů, které potvrdí, že správci sítí jako plyn, elektřina apod. s vaším řešením souhlasí. Písemný souhlas s projektem musí vydat i provozovatel kanalizace.
K této hromádce papírů (projekt, vyjádření provozovatele kanalizace, vyjádření správců sítí, souhlas majitelů pozemků) přidejte žádost o územní souhlas a můžete vyrazit na stavební úřad.
Kanalizační přípojka spadá do kategorie staveb, na něž se nevydává stavební povolení, ale územní souhlas je nutný. Ten vydá místní stavební úřad. Jakmile nabyde právní moci (to znamená po uplynutí odvolací lhůty u všech zúčastněných), můžete začít budovat.
Stavbu přípojky do gravitační kanalizace můžete provádět, pokud není v některých podmínkách uvedeno jinak, pomocí odborné firmy i svépomocí. Samotné zaústění přípojky do kanalizace však zpravidla musí provést buď přímo zaměstnanci provozovatele, nebo odborná firma. Pokud se napojujete do tlakové či vakuové kanalizace, raději výstavbu nechte na odbornících. Nezapomeňte, že provozovatel kanalizace zpravidla požaduje geodetické zaměření polohy nové přípojky, k napojení proto přizvěte geodeta, pokud provozovatel kanalizace neposílá svého.