Běžná údržba aktivační čistírny

V první řadě je potřeba si uvědomit, že aktivačních čistíren existuje mnoho variant, a i když princip je vždy prakticky stejný, konkrétní provedení se může i velmi lišit. Proto bude následující text spíše obecný a pro pochopení doporučujeme nejprve nastudovat, jak vlastně čistírna funguje, není to nic složitého.

Jak často se o čistírnu starat

To je asi klíčová otázka, nejen pro majitele čistírny, ale i pro budoucí majitele. Představa, že čistírna funguje zcela sama a není potřeba na ni nijak dohlížet, je mylná. Sice platí, že co oči nevidí, to srdce nebolí, ale když už člověk něco dělá, měl by to dělat pořádně. Pokud jste nadšenci, můžete čistírně věnovat nějaký čas každý den, ale není to nutné. Pokud je čistírna dlouhodobě dobře fungující a máte již „cit“pro její provoz, stačí kontrola i jednou měsíčně. Nicméně z osobní zkušenosti můžeme doporučit kontrolovat čistírnu jednou týdně. Většinou bude tato kontrola trvat 5-10 minut, jednou za čas, řekněme několikrát ročně, pak je vhodné věnovat času více, cca 30-60 minut.

Činnosti prováděné týdně

V první řadě je vhodné si vést provozní deník, třeba i formou tabulky, nebo zápisem v kalendáři. Takže jednou týdně vyplníte jedno, dvě čísla do tabulky.

Dále je dobré:

  1. Otevřít čistírnu a pohledem zkontrolovat že:
    • Vzduch fouká tam kde foukat má a nefouká, kde foukat nemá
    • Kal má hnědou barvu (černá či šedá nejsou správné barvy)
    • Čistírna nezapáchá (vůni správně fungující čistírny lze popsat jako „zemitou“)
    • Vratný kal je čerpán
    • Na dosazováku, nebo jinde, není silná vrstva plovoucího kalu (tzv „deka“)
    • Pokud je čerpán nátok, že čerpání funguje
    • Množství shrabků je minimální
    • Pokud používáte chemikálie např. na srážení fosforu, je v jejich zásobníku dostatečné množství
  2. Do plastové odměrky si nalijeme kal z aktivace (1 litr) a necháme 30 minut sedimentovat. Pak pohledem zjistíme že:
    • Barva a zákal odtoku (voda nad kalem) jsou přijatelné (voda může být lehce žlutá, až bezbarvá, zákal minimální až žádný)
    • Kalu je správné množství (více než 200 ml a méně než 800 ml)

Takto může vypadat měření objemu sedimentu kalu

Další údržba záleží na tom, co jste zjistili. Problémy se vzduchem se obvykle nevyskytují a jeho seřizování po nějakém počátečním nastavení probíhá spíše výjimečně. Jak nastavit vzduch se dočtete v jiném článku.

Pokud kal není hnědý, může to být problém s nastavením vzduchu, nebo nějaká jiná vážnější závada. O těch také píšeme jinde.

Pokud není vratný kal čerpán, je třeba čerpání zprovoznit, to je naprosto klíčové, aby čistírna fungovala. Pokud je vratný kal čerpán pomocí mamutky, obvykle stačí přidat vzduch naplno a potrubí se zprůchodní. V případě, že toto nepomáhá je potřeba rozebrat a uvolnit potrubí, například pomocí drátu.

Vrstva plovoucího kalu – když je na aktivaci, je něco špatně s nastavením vzduchu. Obvykle to také znamená, že v čistírně je příliš mnoho aktivovaného kalu. Tenká vrstva kalu na dosazováku je celkem běžná, zvláště, pokud čistírna nemá stahování plovoucích látek z dosazovací nádrže. Tuto vrstvu pomocí fanky přeházejte zpět do aktivační nádrže. Tvorba silné vrstvy pak může značit nízký výkon čerpání vratného kalu nebo intenzivní denitrifikaci v dosazovací nádrži. Někdy se ucpává uklidňovací válec (trubka uprostřed dosazovací nádrže). Některé čistírny mají jeho provzdušňování, které tomuto zabraňuje, v každém případě je vhodné tento válec zprůchodnit. Bývá úzký, takže zpravidla jediným řešením je rozstříkání „deky“ vodou z hadice.

Zakalený odtok, nebo dokonce nějak neobvykle zbarvený (černý) svědčí buď o příliš vysoké, nebo nízké koncentraci kalu, případně o jeho rozpadání. V každém případě se jedná o nějakou poruchu biologického čištění.

Takto vypadá dobře sedimentující kal s čistým supernatantem (odsazená voda)

Shrabky se zachytávají na česlích, nebo česlicovém koši. Ideální je být ukázněný a do odpadu neházet nic, co se ve vodě úplně nerozpadne během desítek vteřin. Takže kromě výkalů, toaletního papíru, vody z pračky, myčky, případně mytí nádobí, by do odpadu nemělo přijít prakticky nic. Rozhodně ne vložky, tampóny, uchošťoury, netkané textilie (vlhčené ubrousky), zbytky jídla, olej… Co do odpadu patří a co ne si přečtěte zde. Myslete na to, že přiděláváte práci sobě a u všeho co vyhodíte do záchodu hrozí, že to budete zase vyndavat z čistírny, jenom mnohem více znečištěné. Ostatně toto platí i pro ty, kdo jsou připojeni na městskou kanalizaci, akorát, že to za vás musí tahat někdo jiný.

Koncentrace kalu – pokud je kalu málo, můžete přivézt nový, případně počkat, až naroste. Pokud je kalu mnoho, je potřeba jej vyvézt, nebo vyčerpat a zneškodnit.

Pokud si rádi hrajete a chcete mít vše pod kontrolou, můžete změřit teplotu, případně koncentraci kyslíku a pH, jste-li na to vybaveni. Samozřejmě si můžete pořídit třeba i tester na amoniak, nebo dusičnany, případně fosfor pokud jej srážíte a tato čísla zaznamenávat a sledovat.

Do provozního záznamu je vhodné zapsat že:

  • kontrola proběhla (a kdy to bylo)
  • objem kalu po 30 minutách sedimentace
  • nějaké další provedené úkony
  • změny v nastavení (například časy sepnutí dmychadla)
  • případně i další nepovinné činnosti:
    • teplota vody v ČOV
    • stav vodoměru v domácnosti
    • koncentrace amoniaku, dusičnanů, fosforu
    • spotřebu chemikálií
    • cokoli vás napadne
    • vzít hadici a čistírnu očistit
    • pokud máte odvodnění aeračního systému, vypusťte vodu

Příklad provozního záznamu:

datum čas teplota V30 vodoměr poznámky
°C ml/l m3
6/11 16:00 15 200 141
15/11 15:40 11,6 100 144,8 odtok zakalený, čov zapáchá
20/11 16:30 13,4 370 145,1 očkováno kalem z ČOV 2×25 l zahuštěného kalu
27/11 13:45 14,5 350 147,7 odtok čirý
3/12 13:00 9,5 350 148,7 pěna na denitrifikaci, zapnuto trvalé provzdušňování
11/12 15:00 10,7 350 151 čištěn filtr dmychadla
18/12 17:00 13 400 153 odtok čirý
26/12 09:00 neměřeno neměřeno 156,4 odtok čirý
31/12 11:15 10,1 440 158,8 odtok čirý
8/1 14:45 7,15 450 160,8 ucpaný vratný kal, vyčištěno
15/1 16:30 7,44 470 162,6 odtok čirý

 

Provozní záznam si můžete vytvořit vlastní, ale zde naleznete vzor ke stažení.

Činnosti nepravidelné

Nepravidelně lze vykonávat ledacos. Obvykle je to odstraňování závady zjištěné při pravidelné týdenní kontrole.

Při zvýšení množství kalu v čistírně je potřeba odkalovat. Na jednoho člověka vznikne denně až 15 l přebytečného kalu. Ten je pak potřeba z čistírny odstranit. Nejlepší (nemusí být ale nejlevnější) je nechat kal odvézt na jinou čistírnu specializovanou firmou. Další možností je kompostování na pozemku, ale myslete na to, že v kalu se mohou vyskytnout lidští paraziti a proto buďte opatrní, například s aplikací na zeleninu (raději to vůbec nedělejte).

Po několika letech provozu je vhodné čistírnu vyprázdnit a zkontrolovat stav konstrukce a aeračních elementů. Také se může tvořit sediment písku, který je potřeba odstranit.

Životnost aeračních elementů je cca 10 let. Po této době je vhodné je vyměnit.

Také věnujte péči dmychadlu. Podle údajů výrobce je potřeba občas vyčisti/vyměnit filtr, případně olej, nebo membránu. Záleží na konkrétním typu.

V případě srážení fosforu je často použito peristaltické (hadicové) čerpadlo, u kterého je potřeba v předepsaných intervalech vyměňovat hadičku.

Pokud má čistírna usazovací a vyrovnávací zónu před biologický stupněm, i tuto je potřeba pravidelně kontrolovat a vyvážet.

Pokud je za čistírnou zapojená jímka vyčištěné vody, je vhodné ji zhruba 1x ročně vypustit a vyčistit.